Ponuka

NAŠE ZMESI, RODINNÉ RECEPTY


CLASSIC
„Najviac preferovaná, ideálna pre všetkých.“
Nádherne zladená zmes vytvorená z najkvalitnejších druhov káv arabika a robusta, dáva lahodnú a vyváženú chuť. Pri zostavovaní tejto zmesi sme dbali na to, aby sa jednotlivé odrody navzájom dopĺňali. Je jedinou zmesou, v ktorej je použitá káva robusta, čo znamená, že obsahuje viac kofeínu. Káva robusta, ktorá je tu zastúpená vo viac ako 60%-nom pomere, obsahuje totiž oproti káve arabika asi o polovicu viac kofeínu.
S jemnou horkosťou a primeranou kyslosťou sa vyrovná kávam strednej Ameriky. Z tejto kávy je možné pripraviť kvalitné espresso a vďaka správnemu mletiu je vhodná aj na prípravu filtrovanej a tiež zalievanej kávy. Táto zmes je jemne silnej arómy a výbornej chuti, čím sa stáva ideálnou pre všetky spôsoby prípravy. Od roku 1993 sa stala takou populárnou, že v našej pražiarni zaujíma miesto vlajkovej lode. Je našou najpredávanejšou kávou, hlavne na prípravu zalievanej kávy.

 


EXCELSIOR

„Káva pre náročných zákazníkov a najelegantnejšie prevádzky.“
Výberom kvalitných káv, ktoré dávajú káve peknú penivosť tmavohnedej farby a opojnú vôňu sme vytvorili zmes zelenej kávy z piatich druhov 100%-ných zŕn kávy arabika, ktoré sa pestujú na najkvalitnejších plantážach Južnej Ameriky.
Vyváženosť zmesi sa páči všetkým skupinám kávičkárov. Výrazná horkosť s primeranou aciditou s dochuťou citrusových plodov dáva káve jemnosť. Po dosladení prechádza dochuť do jemne vínnej. Starostlivým pražením sa Excelsior so svojou jemnou, plnou, čokoládovou chuťou a omamnou, ušľachtilou arómou stáva kávou, ktorú určite ocení aj ten najnáročnejší milovník a znalec kávy.

 

 

COFFICE
„Káva do všetkých kancelárií.“
Ďalšia zmes zelenej kávy z rodiny našich zmesí. Opäť sú použité len najkvalitnejšie, 100%-né zrná kávy arabika a to päť druhov z celého sveta. Káva je určená pre široké vrstvy kávičkárov, používaná na prípravu espressa. Dáva jemnú vôňu a lahodnú chuť.
Tak ako veľa iných káv, pri dosladení prechádza dochuť kávy do chuti jemne ovocnej. Už jej názov napovedá, že je určená hlavne do pracovného prostredia (coffee + office = coffice), v ktorom ľudia potrebujú vzpruhu, energiu a povzbudenie elánu.

 

 

MAESTRO ESPRESSO

„Špičková zmes pre všetkých.“
Najnovší, exkluzívne zladený člen našej kávovej rodiny. Je zmesou šiestich, najkvalitnejších káv arabika, z ktorých každá pochádza z iného kontinentu kávového sveta. Vytvára bohatú penu bledohnedej farby. Má výraznú opojnú vôňu s krásnou horkosťou a príchuťou dymu. Chuť je jemne korenistá, s nádychom zelenej kávy. Po pridaní hnedého cukru cítime chuť horkej čokolády.
Táto zmes je vynikajúcim lákadlom, vhodná do malých, rodinou dýchajúcich podnikov a konzumentov, ktorí dokážu oceniť vysoko kvalitné zmesi káv arabika.

100% ARABICA BIO

 

 BOLÍVIA

„Organická, z vysokých nadmorských výšok Ánd.“

Bolívia sa nachádza v centrálnej časti Južnej Ameriky. Jej juhozápadnú časť pokrývajú vrcholy Ánd, pričom centrálne územie vyplňuje náhorná plošina Altiplano. Severné a východné okraje Bolívie spadajú do nižších polôh dažďových pralesov v povodí Amazonky. Bolívia získala nezávislosť v roku 1825 a svoj názov dostala po Simónovi Bolívarovi, juhoamerickom bojovníkovi za slobodu. V minulosti bolo toto územie súčasťou ríše Inkov. Kedysi bolo zvykom na dedinských statkoch pestovať ozdobné živé ploty z kríku kávovníka. Až v 50. rokoch minulého storočia sa v Bolívii začala káva pestovať za účelom konzumácie. Ročne sa v Bolívii vypestuje asi 10 miliónov kilogramov kávy.

Arabika dopestovaná vo vysokých nadmorských výškach sa vyváža prevažne do Európy. Každá káva z Bolívie má charakter vysokokvalitnej organickej suroviny a práve kvôli tomu je medzi odborníkmi veľmi cenená. Bolivia Altura EP Extra Organic washed má nižšiu aciditu i horkosť, stredné telo s rovnovážnou chuťou a s osobitou arómou. 

 

DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA

„Exotická BIO káva.“

Ostrov Hispaniola, na ktorého väčšej časti leží Dominikánska republika, objavil v roku 1492 Krištof Kolumbus. O štyri roky neskôr bola vybudovaná prisťahovalecká osada Santo Domingo a odvtedy sa začal snívať „americký sen“.

Vysoká vlhkosť, optimálna teplota, vhodná nadmorská výška, pôda bohatá na živiny a podnebie bez obdobia dažďov sú pre pestovanie kávy ideálne. Santo Domingo, ako je dominikánska káva označovaná, má plné telo, modrozelené zrnká, strednú kyslosť, veľmi výraznú a dobrú arómu a je charakteristická zemitými tónmi. Je to príjemne sladká a chuťovo plná káva. Má bohatú tmavohnedú penu a po pridaní hnedého cukru cítime chuť horkej čokolády. Je to káva pre typických kávičkárov. 

 

EKVÁDOR

„Mladá, harmonická káva s iskrou.“

Ekvádor patril v 15. storočí slávnej ríši Inkov. V prvej tretine 16. storočia však územie dnešného Ekvádoru dobyli Španieli a pripojili ho k Peru, kde mali miestokráľovstvo. Káva je kvalitou vysoko hodnotná, vyvážená a má čistú chuť s vynikajúcou, jemnou, typickou a osobitou arómou. Najlepšia káva je arabika a pochádza zo svahov Ánd. Sú to najvyššie položené kávovníky na svete. Horkosť a kyslosť kávy sú vyvážené s jemnou príchuťou po zelenej káve. Po pridaní hnedého cukru dostaneme nádhernú vyváženosť s príchuťou po orieškoch.

 

GALAPÁGY

„Silná, drsná a horká chuť zo sopečných hôr.“

Toto súostrovie patrí štátu Ekvádor. S prihliadnutím k významu súostrovia pre výskum histórie vývoja rastlín a živočíchov prehlásila ekvádorská vláda v roku 1969 Galapágy za národný park. Je prísne zakázaný dovoz a využívanie akýchkoľvek chemických hnojív alebo iných ošetrujúcich prostriedkov, takže káva z Galapág je neoficiálne považovaná za ekologicky čistú.

Chuť kávy je veľmi bohatá, vyvážená, plná a s decentnou kyslosťou. Má celkom osobitý, vlastný charakter a ako u Ekvádoru, objavujú sa zemité, tabakové a ovocné tóny. Po dosladení cukrom sa zvýrazní chuť horkej čokolády.

 

NEPÁL

„Káva z najvyššej hory sveta.“

Štát ležiaci medzi Čínou a Indiou, známy najmä vďaka budhistickým kláštorom a vysokým horám, predovšetkým však najvyššou horou sveta. Nepál získal nezávislosť od Británie v roku 1923 a dnes tu žije takmer tridsať miliónov ľudí.

Káva sa tu pestuje v malých množstvách a jej značná časť sa expeduje do USA a Japonska. Z krajiny ju takmer úplne vytlačili tradičné čajové plantáže, ešte sa však pestuje na malých farmách často až vo výškach 1600 metrov nad morom. Má nádhernú penu svetlo hnedej farby a sviežu arómou. Chuť je jemná s jemnou aciditou s tónmi vysokohorských bylín a citrusových plodov.

 

 PERU

„BIO káva pestovaná v lesných oblastiach.“

Na rozdiel od mnohých okolitých štátov sa história Peru datuje od starších čias vďaka vyspelej kultúre Inkov. Zhruba od 11. do 16. storočia sa tu udržala incká ríša Twantisuyo. Vpád Španielov v r. 1532 mal katastrofálny vplyv. Silná ríša bola zničená. Až v r. 1821 sa Peru podarilo získať nezávislosť. Za predpokladu hospodárskej a politickej stability by mohlo byť Peru jedným z najväčších producentov vynikajúcej kávy. Väčšia časť peruánskej kávy sa dodáva na trh ako „bio káva“.

Vo všeobecnosti je káva z Peru charakteristická veľmi jemnou kyslosťou a ľahkým telom, ale zároveň aromatická s výraznou dymovou príchuťou a krásnou horkosťou. Je ľahká, povznášajúca, s vanilkovo ladenou sladkosťou, má jemne tmavú penu a podobne ako u iných horkejších káv, po pridaní hnedého cukru cítime chuť čokolády.

100% ARABICA

 

BRAZÍLIA BOURBON

„Vyššie praženie úplne bez acidity.“

V 17 členských štátoch Brazílie sa pestuje také množstvo odrôd, že je veľmi ťažké stanoviť tú najlepšiu. Naša pražiareň Vám prináša ako ôsmu brazílsku kávu v poradí práve kávu Fazenda Carmo, odrodu bourbon, ktorá sa je ďalšou fantastickou špecialitou! Káva má hladké a vyvážené telo úplne bez acidity. Nájdeme v nej horkú čokoládu s orechmi, karamel a náznak sušených fíg. Dochuť je príjemne maslová.

 

 

BRAZÍLIA SANTOS

„Typicky silne pražená káva vhodná na prípravu espressa.“

Pred „objavením Ameriky“ bolo toto územie osídlené indiánskymi kmeňmi. Roku 1500, po priplávaní portugalských moreplavcov, bolo územie označené za portugalské. Brazília je so svojimi 400 miliónmi kávovníkov na vrchole rebríčku svetového trhu v pestovaní kávy. Pri množstve odrôd, ktoré sa pestujú v rôznych oblastiach, sa nedá hovoriť o typickej káve. Severné pobrežie napríklad poskytuje kávu s príchuťou slanej vody. Celých 75 % úrody pochádza od drobných pestovateľov. V 17 členských štátoch Brazílie sa pestuje také množstvo odrôd, že je veľmi ťažké stanoviť tú najlepšiu.

Brazílska káva je orechová, sladká, s nízkym obsahom kyslosti, vytvára neobyčajné horko-sladké a opojné čokoládové chute. Je charakteristická bohatou penou a mohutným telom, vysoko krásnou horkosťou a dochuťou prepraženej kávy, ktorá je pre túto kávu typická. Hovorí sa, že najlepšou odrodou je káva Santos, ktorá má plnú, jemnú, ovocnú chuť bez stopy horkosti. Vyznačuje sa mohutným telom a komplexnosťou. Po pridaní hnedého cukru dostaneme kávu s vycibrenou chuťou.

 

BURUNDI

„Plná jemnosť východu Afriky.“

Okolo roku 1400 bola krajina absolutistickou monarchiou. Od roku 1890 sa stala súčasťou Nemeckej východnej Afriky. Po prvej svetovej vojne bolo územie obsadené Belgickom. Burundi má rozvinutý kávový priemysel, založený v 30. rokoch minulého storočia belgickými kolonistami.

Táto plná, jemná káva z oblasti jazera Tanganika má príjemný vzhľad, vysokú kyslosť a bohatú chuť. Výborne chutí samostatne, ale aj v zmesi s inými druhmi.

 

COLUMBIA SUPREMO

„Káva pre labužníkov, milovníkov kávy.“

Na začiatku 16. storočia tu španielski kolonizátori založili mesto Bogotá, ktorá sa stala srdcom miestokráľovstva Nová Grenada. Prvé kávovníky sem priniesol istý duchovný z Malých Antíl. Dnes je Kolumbia druhým najväčším producentom kávy na svete.

Káva Supremo má intenzívnu arómu, horkosť je primerane zladená s kyslosťou, v ktorej cítiť chuť orechov. Po osladení má jemnú, lahodnú chuť.

 

ETIÓPIA

„Krajina považovaná za pravlasť kávy.“

História tohto územia sa datuje od prvého storočia, keď tu žili Semiti. Od 7. storočia bola krajina izolovaná od kresťanstva prenikajúcim islamom. V staroveku bola označením čiernej Afriky. Etiópia je vraj pravlasťou kávy, ktorá by mala byť pomenovaná podľa etiópskej provincie Kaffa. Je dôležitou pestovateľskou krajinou a najvýznamnejším vývozcom arabiky z pomedzi všetkých afrických štátov.

Voľne rastúce kávovníky dodnes poskytujú kávu s vínnou arómou a výraznou, bohatou, nezameniteľnou chuťou a patria medzi najlepšie na svete.

Etiópska káva sa vyznačuje najnižším obsahom kofeínu. Je to jemná a vzácna káva s príchuťou tmavého ovocia, mierne korenistej arómy a silnej čokoládovej plnosti. Vôňou a chuťou veľmi podobá vysokokvalitným stredoamerickým kávam. Jemná horkosť s primeranou aciditou a jemnou, korenistou príchuťou dáva káve komplexnú chuť, ktorú ocenia i najväčší odborníci. Pri dosladení sa objaví príchuť horkej čokolády.

 

GUATEMALA

„Káva s vyváženou, korenistou chuťou.“

Táto krajina, súčasť ríše Mayov bola v roku 1542 dobytá Španielmi. Káva sem bola privezená jezuitskými mníchmi, a to priamo do Antiguy, najznámejšieho regiónu uloženého medzi troma vulkánmi. Dnes sa káva pestuje z väčšej časti na juhu krajiny, kde vulkanické horské svahy pohoria Sierra Madre svojou úrodnou pôdou ponúkajú vybraným druhom kávy arabika ideálne podmienky. Káva sa pestuje v rôznych nadmorských výškach, čo dopomáha k väčšiemu a zaujímavejšiemu výberu kávových zŕn.

Silno pražená káva rozvíja veľkú škálu chutí a opojnú vôňu. Vo svojej vysokej horkosti, ktorej sa vyrovná iba káva z Dominikánskej republiky, môžeme zacítiť dymovú príchuť a v primeranej kyslosti cítime jemné ovocné zložky s jemnou, korenistou príchuťou. Po osladení cítiť príchuť horkej čokolády. Kávu odporúčame fajnšmekrom.

 

HAVAJ

„Ostrovná káva s neobyčajnou krásou.“

Havajské súostrovie, 50. spolkový štát USA sa rozkladá v Tichom oceáne a skladá sa z niekoľko stoviek ostrovov a ostrovčekov. Prvý krát boli Havajské ostrovy obývané najneskôr okolo roku 1000 Polynézanmi. V roku 1778 ostrovy pre európsku civilizáciu objavil James Cook, ktorý tu bol aj zabitý. Havaj poskytuje vďaka vulkanickej pôde veľké, lesklé, modré zrno s kyslastou, výrazne orieškovou chuťou, niektorí degustátori dokonca hovoria o škoricovej príchuti. Druh Kona, ktorá sa tu pestuje, je jediná odroda kávy pestovaná v Spojených štátoch, dosahuje najvyššie hektárové výnosy na svete, a to pri zachovaní štandardnej kvality. Pravú kávu Kona sa dá získať len veľmi ťažko.

Káva Kona je veľmi osviežujúca s výraznou horkosťou po čokoláde a jemnou aciditou, ktorá dodáva káve bohatú dochuť. Po osladení sa v káve naozaj objaví škoricová chuť a vôňa citrusových plodov.

 

HONDURAS

„Krajina zrúcanín Mayov a harmonickej kávy.“

Táto stredoamerická zem mayských zrúcanín leží na brehu karibského mora bola do roku 1821 kolonizovaná Španielmi. Káva sa sem dostala z Kostariky. Prvé plantáže sa začali zakladať v 18. storočí v provincii El Paraíso, ktorá je v súčasnosti dôležitým kávovým producentom. Kávové zrná sú malé, oválne a majú modrozelenú farbu.

Káva sa často vyznačuje pikantnou kyslosťou a veľmi vyváženou a harmonickou chuťou. Má opojnú vôňu a na povrchu kávy sa vytvára pevná tmavá pena. Káva má jemnú horkosť s dymovou príchuťou a výraznú aciditu s príchuťou citrusových plodov. Celková chuť je príjemná, vyvážená. Tak ako u väčšiny káv, po pridaní cukru sa zvýrazní chuť horkej čokolády.

INDIA MALABAR

„Monzún pre chuťové poháriky.“

Káva z Indie je pre milovníkov kávy zaujímavá kvôli mnohým dôvodom, ale hlavne kvôli zvláštnemu spôsobu úpravy, nazývanému monsooning. Surovú kávu vystavujú pestovatelia po zbere úrody na niekoľko týždňov vetru a dažďu. Robia tak preto, aby napodobnili podmienky dlhej prepravy na lodiach, ktorá trvala pred vyhotovením suezského prieplavu aj niekoľko mesiacov. Dovtedy totiž museli oboplávať celú Afrika, pričom vetry a dažde pôsobiace na náklad počas plavby mali za následok zmenu chuti kávy. Po otvorení suezského prieplavu sa cesta lodí značne zrýchlila, lenže výnimočná chuť kávy sa stratila a ľudia chceli späť tú svoju starú dobrú kávičku. To je dôvodom dnešného umelého monsooningu.

Ďalšou veľmi zaujímavou vlastnosťou tejto kávy je to, že po dobrom upražení sa na povrchu zŕn začne tvoriť veľmi mastný film. Túto mastnotu pozorujeme skoro u všetkých 100%-ných arabík, avšak India Malabar je v tomto absolútny rekordér. Mastnota na nej nie je chybou, dovolíme si tvrdiť, že je jej výhodou a nositeľkou jej úžasnej chuti.

Podobne ako u afrických káv, i táto káva dosahuje vysokú kvalitu. Ľahká, vyvážená chuť s primeranou horkosťou a kyslosťou s príchuťou dymu a vína, typickou pre tieto kávy. Veľmi lahodných chutí dosiahneme jemným prisladením a troškou mlieka.

 

INDIA PLANTA

„Káva s jemnou, korenistou a bohatou chuťou.“

Vznik najstaršej civilizácie sa tu datuje do roku 2500 pred n. l., neskôr na toto územie vpadli Árijci. Začali sa tu usádzať, zakladali mestá a šírili vzdelanosť. Najlepšia káva sa pestuje v južnej Indii už od

17. storočia. Káva s lákavou vôňou. Jemná chuť dosiahnutá primeranou horkosťou a kyslosťou nám dáva komplexnú príchuť kávy. Dochuť kávy jemne korenistá. Lahodnosť a zvýraznenú vôňu kvetov dosiahneme po miernom dosladení hnedým cukrom.

 

INDONÉZIA JÁVA

„Káva vhodná na každú dennú i nočnú hodinu.“

Už v 8. storočí vznikol na indonézskych ostrovoch prvý štátny útvar Šrívidžaja. Oblasť bola centrom obchodu medzi Čínou a Indiou. Od roku 1755 začali do krajiny prenikať Holanďania. Káva sa pestuje v celom ostrovnom štáte, do kultúrnej histórie sa však zapísala predovšetkým Jáva, ktorej káva sa vyznačuje ťažkou chuťovou plnosťou, má výrazné telo a veľmi nízky obsah kyselín. Je to káva s krásnou, bledou lepivou penou. Aróma je sýta, s náznakom sladkosti. Primeraná horkosť a kyslosť dáva káve vycibrenú chuť i bez cukru. S dosladením sa chuť ešte zjemní.

 

INDONÉZIA SUMATRA

„Káva považovaná za najcennejšiu vďaka svojej plnosti.“

Lintong kávy sú pomenované podľa oblasti Lintong, kde sú pestované. Táto oblasť sa nachádza v severnej časti Sumatry v blízkosti jazera Toba. Indonézske kávy, hlavne arabiky zo Sumatry sú prvotriedne a vyznačujú sa ušľachtilou plnosťou.

Káva zo Sumatry má príjemnú, až opojnú vôňu horkej čokolády s horkosťou a jemnou korenistou príchuťou. Má krásnu komplexnú chuť, čo upravuje jemná kyslosť. Je to vysoko cenená káva s vycibrenou chuťou. Po dosladení hnedým cukrom sa zvýrazní chuť horkej čokolády.

TIMOR

„Acidná, s mliekom vyvážená chuť.“

Timor sa nachádza v oblasti Indonézie s krajinou bohatou na horské prostredie, teda aj v oblasti s vyšším výskytom zrážok. Hlavnými ekonomickými produktmi Východného Timoru sú kukurica, guma, káva, tabak, santalové a ebenového dreva a iné. Napriek tomu, že krajina je malá, má veľmi bohaté prírodné zdroje. Kávové plantáže vznikli v krajine približne okolo roku 1815.

Káva z Timoru má veľmi dobrú vôňu, ktorou táto káva osloví každého. Krásna pena skrýva výraznú chuť tropického ovocia, chuť čierneho čaju s trochou pikantnosti a miernou dochuťou tabaku na konci. Po pridaní mlieka sa chuť výrazne zjemní.

 

JAMAJKA

„Najlepšia arabika na svete.“

V roku 1509 došlo na ostrove Jamajka k španielskej kolonizácii a k postupnému vyhubeniu pôvodných indiánskych kmeňov Aravakov. Následne sem boli privážaní africkí otroci. V roku 1655 bol ostrov obsadený Britmi a stal sa dôležitou kolóniou. S pestovaním kávy sa tu začalo v roku 1728, keď guvernér Jamajky priviezol prvé sadenice z Martiniku. V roku 1944 vláda zaviedla prísnu kontrolu kvality a všetka káva určená na export musí prejsť takzvaný „čistiaci dom“, čím sa dosiahla vysoká a bezdefektová kvalita. Jamajská Blue Mountain je v súčasnosti najdrahšou kávou na svete. Bola tiež prehlásená za chuťovo najlepšiu. Vlhko, teplo, vysoká nadmorská výška a časté vetry sa podieľajú na formovaní tejto výnimočnej kávy. Pestuje sa vo výškach až 1830 metrov nad morom. Chladnejší vzduch spomaľuje rast rastlín a umožňuje plné rozvinutie chutí. Väčšina tejto kávy sa vyváža do Japonska. Je preslávená svojou lahodnou, plnou, harmonickou, ovocnou chuťou, niekedy až s pomerne výraznou orieškovou príchuťou a zvýraznenou kyslosťou, ktorá prechádza do chuti horkej čokolády. Aróma a chuť čerstvo upraženej kávy sa drží neobvykle dlho a rozvinie sa až pri jej pití, je určená pre skutočných fajnšmekrov.

 

JEMEN

„Vzácna chuť s aromatickým odtieňom horkosti.“

Behom svojej histórie bolo územie Jemenu pod vládou rady kráľovstiev. V 16. storočí sa krajina stala súčasťou Osmanskej ríše, ale už o pár rokov neskôr boli Turci z krajiny vyhnaní. Jemen je oficiálne kolískou kávy, aj keď sa niektorí historici domnievajú, že káva pochádza z Etiópie. Káva sa pestuje tým istým spôsobom ako pred  1400 rokmi na zavlažovacích terasách svahov púštnych hôr. Zrnká sú menšie a guľatejšie, čo im dodáva vzhľad perlovej kávy. Má jemnú chuť s bohatou kyslosťou, vzrušujúcu korenistú arómu a čokoládovú príchuť.

 

KEŇA

„Výnimočná africká káva.“

Káva z Kene spĺňa všetko, čo si od dobrej šálky kávy sľubujeme. Je aromatická, má plnú chuť a vysokú kyslosť, vôňa je vyvážená a jej príchuť je príjemná. Keňa kladie mimoriadny dôraz na dodržovanie akostných štandardov pri pestovaní, spracovaní a v obchode s kávou, pretože je dodávaná len do vybraných krajín. 

Káva z Kene je špičková káva plnej, veľmi intenzívnej chuti, ktorej dominuje príjemná kyslosť. Má výraznú arómu a v chuti sa objavujú ovocné, mierne korenisté a vínne tóny. Je najjemnejšou kávou na východoafrickom trhu. Táto káva sa veľmi podobá káve zambijskej, s podobnou vôňou i chuťou. Iba jej horkosť má výraznejšiu príchuť dymu a vyššia acidita zvýrazňuje viac chuť ovocia. Pri dosladení sa zvýrazní jemná dochuť vína. S mliekom pôsobí veľmi lahodne a osviežujúco.

 KONGO

„Vzácna a tvrdá Afrika.“

Do roku 1997 tu zúrila občianska vojna, ktorá v krajine zničila všetko, čo sa dalo. Káva sa však neprestala pestovať a tá najlepšia sa pestuje na severovýchode krajiny, kde sa kedysi pestovala najlepšia perlová a obria káva. Potenciál pre produkciu kvalitnej kávy je tu vysoký, ale politické problémy a násilné konflikty tu vytvára veľmi náročné podmienky pre obchod. Kivu je meno pre východnú časť Konga a pokrýva rozsiahle územie. Jedny z najlepších podmienok pre pestovanie kávy sú na druhej strane jazera Kivu v Rwande, a tak aj tu v Kongu je veľký potenciál pre pestovanie vysoko kvalitných druhov  káv.

Táto špičková arabika, preslávená svojou kvalitou, sa bohužiaľ, stala vzácnosťou. Najkvalitnejšia káva má vysokú, vyváženú kyslosť a bohatú chuť. Elegantné, zážitkové a zároveň nevtieravé splynutie výraznej chute tropického, jemne acidného ovocia a sušených hrozienok, dotvára v ústach intenzívnu krémovú dochuť. Odporúčame ju pre nadšencov kávy pripravenej alternatívnymi metódami.  V espresse vynikne intenzívna chuť tropického ovocia.

 

KOSTARIKA

„Prvá stredoamerická.“

Aj napriek tomu, že Španieli preskúmavali oblasť Kostariky už v 16.storočí, prvé pokusy o kolonizáciu sa ukázali ako neúspešné vďaka kombinácii faktorov, ako sú komáre v bažinách, veľké teploty, odolní domorodci a pirátske nájazdy. Kostarika ale so svojou úrodnou, dobre priepustnou pôdou vulkanického pôvodu bola prvou stredoamerickou krajinou, kde sa začala vo veľkom pestovať káva a banány. Dokonca aj vysoká vzdelanosť, hudba a umenie kostarických plantážnikov sa odrážajú v pestovaní kávy.

Káva má nezabudnuteľnú jemnú, hodvábnu, a pritom bohatú, jemne kyslú chuť, s robustným vzhľadom a korenistou arómou a bohatšiu penu. Je veľmi podobná káve nikaragujskej. Pri dosladení a pridaní mlieka dostaneme jemnú lahodnú chuť s príchuťou citrusových plodov.

KUBA

„Káva vysokej kvality a čokoládovej chuti.“

Táto komunistická diktátorská krajina je nešťastne známa porušovaním občianskych práv, cenzúrou a Fidelom Castrom. Ale okrem vynikajúcich cigár sa tu dopestuje aj veľmi kvalitná káva. História kávy sa na Ostrove slobody začala písať v roku 1748, keď José Antonio Gelabert priviezol na Kubu prvé sadenice kávovníka. Počas 19. storočia bola Kuba hlavným exportérom kávy pre Španielsko. Káva má čistú chuť, príjemnú, nie príliš silnú plnosť a je menej kyslá ako iné stredoamerické kávy, pretože je pestovaná v nízkych polohách.

Má čokoládovú chuť a dlhú dochuť. Budúcnosť kávy je neistá, pretože dodávky v určitú stanovenú dobu a v nemennej kvalite sú kvôli politickej situácii len sťažka dodržované.

 

MEXIKO BOURBON

„Šálka jemnej kyslosti a bohatej arómy.“

V Mexiku existovala už pred naším letopočtom kultúrna civilizácia Mayov a neskôr Aztékov. Zanechali po sebe množstvo úžasných stavieb ako sú pyramídy a veľké kamenné komplexy. Ale aj táto civilizácia bola zničená španielskymi dobyvateľmi v 15. a 16. storočí. Vo všeobecnosti má mexická káva tenké, až stredné telo a výraznú chuťovú zložku. Na povrchu tejto kávy sa tvorí jemná bledohnedá pena. Jemná aróma a horkastá chuť vrátane jemnej kyslosti dáva komplexnú vycibrenú chuť. Pri osladení vystúpi chuť horkej čokolády. Mliekom chuť nepokazíme, ale lepšie je túto kávu piť bez mlieka.

 MEXICO MARAGOGYPE

„Obrie zrná, harmonická chuť i vôňa.“

Mexiko je po Brazílii a Kolumbii tretím najväčším producentom kávy na americkom kontinente. Kvôli veľkej rozlohe krajiny s dostatočne rozdielnymi podmienkami sú aj kávy pomerne rozdielne. Zrnká sú veľké a podlhovasté a pripravuje sa z nich príjemný, mäkký, intenzívne voňajúci nápoj.

Káva Maragogype má bohatšiu penu ako iné kávy. Lahodná horkosť má príchuť juhoamerického ovocia s vyváženou aciditou. Je to ľahká káva s jemnou arómou.

 

MJANMARSKO

„Rozkvitnutá lúka, plné telo.“

Mjanmarsko (Barma), leží na pobreží Bengálskeho zálivu, susedí s Indiou, Čínou, Laosom, Thajskom a Bangladéšom. Má cca 50 miliónov obyvateľov a rozmanité prírodné podmienky. Polovicu rozlohy krajiny pokrývajú dažďové pralesy. Je tu subtropické podnebie, ktoré je vlhké a teplé. Najviac zrážok prichádza v lete a na jeseň, monzúny sa ale vyskytujú celoročne. 

Kávu začali v Mjanmarsku pestovať koncom 19. storočia misionári. Nimi založené plantáže dodnes fungujú. Spolu so zahraničnými organizáciami sa tunajšia vláda zasadila o zníženie produkcie maku a jeho náhradu kávovníkmi. Dnes sa vďaka podpore štátu a investíciám darí krajine produkovať kávu skvelých parametrov.

Kávové čerešne sa v Mjanmarsku zberajú od decembra do apríla, kedy tu panuje sucho. Do dvoch dní po zbere je káva vytriedená a zrelé plody sú zbavené vrchnej pevnej šupky. Potom je treba úrodu fermentovať. Mjanmarskí producenti k tomu používajú nádrže, do ktorých kávu vysypú a uzavrú tak, aby k nej neprenikal žiadny vzduch. Počas tohto procesu dôjde k rozpusteniu kávovej dužiny obaľujúcej zrnká. Potom kávu vyberú, rozprestrú na betónové terasy a za pravidelného otáčania dokonale usušia.

 NIKARAGUA

„Jemná, vyvážená a veľmi aromatická chuť.“

Krajina sa nazýva podľa kmeňa Nicarao, ktorý obýval brehy jazera Nikaragua pred príchodom Španielov do Ameriky a španielskeho slova „agua“, čo znamená „voda“. Odráža to prítomnosť veľkých jazier v tejto oblasti. Najlepšia nikaragujská káva má jemnú, vyváženú a veľmi aromatickú chuť. Má stredné telo, stredne vyvinutú kyslosť a často obsahuje čokoládové tóny. Je to veľmi dobre vyvážená káva s opojnou arómou typickou pre kvalitné kávy z vysokých polôh strednej Ameriky. Na povrchu kávy sa vytvára hustá tmavá pena, tmavšia ako u iných stredoamerických káv. Kvalitou sa vyrovná káve guatemalskej. Iba po osladení má jemnejšiu chuť s príchuťou citrusových plodov a vína.

 

PANAMA

„Káva z vysočiny.“

Táto krajina je známa vďaka najväčšej a najnáročnejšej stavbe tej doby – Panamskému prieplavu, čo malo veľký význam pre lodnú dopravu, lebo lode už nemuseli ísť dlhou a nebezpečnou cestou okolo Hornovho mysu pri južnom cípe Južnej Ameriky. Káva z Panamy je pestovaná vo vysokohorskej oblasti Bouquete a je známa po celom svete.

Šálka panamskej kávy má čistú a vyváženú chuť, stredné telo a v chuti sa podľa mikroregiónu môžu objavovať čokoládové, ovocné a kvetinové tóny. Vysoká horkosť kávy vyvoláva pocit prepraženej kávy, ktorý je typický pre kávu brazílsku. Fajnšmekri túto kávu pijú nesladenú. Ale pri jemnou dosladení hnedým cukrom udržíte jej vysokú kvalitu chuti.

PAPUA-NOVÁ GUINEA

„Káva s chuťou mandlí.“

Ako prví Európania sa do oblasti okolo ostrova Nová Guinea dostali v roku 1512 španielski a portugalskí moreplavci. Úroda kávy v tejto krajine pochádza hlavne z malých domorodých fariem, z ktorých mnohé ležia na lesných čistinách. Niektoré sú skryté tak hlboko v pralese, že sú takmer neprístupné. Káva je dôležitým hospodárskym faktorom krajiny.

Má ľahkú vínnu, kyslastú chuť a sladkú orieškovú príchuť. Káva sa tu pestuje od 50. rokov minulého storočia a stala sa z nej svetová jednotka. Má výbornú chuť s jemným nádychom mandľovej horkosti a silnú výraznú arómu. Jemnú vyváženú chuť dosiahneme dosladením hnedým cukrom. Použitie mlieka by jemne zvýšilo jej kyslosť, čo dramaticky neovplyvní zážitok z jej pitia.

 

RWANDA

„Exotické tóny, veľmi výrazná acidita a špecifická dochuť.“

Táto krajina je smutne preslávená najmä nepokojmi medzi dvomi etnickými skupinami Tutsiov a Hutov a genocídou z roku 1994, pri ktorej bolo zavraždených vyše 800 000 ľudí. Krajina musí dovážať ohromné množstvo potravín a všetok tovar. Vyváža sa káva a čaj.

Chuť rwandskej kávy sa popisuje ako „trávnatá“, čo je spôsobené vlhkým tropickým podnebím tejto oblasti. Pôda je natoľko bohatá na živiny, že sa tu káva doslova ženie do výšky. Má však vynikajúcu, veľmi jemnú a plnú chuť, ktorá sa až rozplýva na jazyku.

SALVÁDOR

„Veľmi čistá, jemná a vyvážená káva.“

V predkolumbovskej dobe bolo dnešné územie krajiny osídlené rôznymi indiánskymi etnikami. Najväčším štátnym útvarom na jeho pôde bolo kráľovstvo Cuzcatlán. Španieli do Salvádoru prišli z Guatemaly v roku 1524. V tej dobe sa začala pestovať aj káva, ktorá v dnešnej dobe predstavuje 40% celkového exportu krajiny.

Kvalita kávy, tak isto ako aj v ostatných krajinách, sa posudzuje podľa nadmorskej výšky – čím vyššie, tým lepšie. Šálka tejto kávy predstavuje veľmi čistú a vyváženú chuť s príjemnou arómou, dobre vyváženým telom a s ostrou, ale zároveň jemnou kyslosťou a čokoládovými a orieškovými tónmi.

 

TANZÁNIA

„Africká káva plná prekvapení.“

Tanzánia je krajina na východnom pobreží strednej Afriky a vznikla zlúčením dvoch pôvodne nezávislých štátov Tanganika, ležiaci u rovnomenného jazera a Zanzibaru. Tanzánia patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta, väčšina obyvateľstva sa zaoberá poľnohospodárstvom. Značná časť územia krajiny je zamorená muchou tse-tse. Zrno z Tanzánie je najčastejšie perlového typu, má menšiu veľkosť a oblejšie tvary ako väčšina iných kávových zŕn. Je to typická africká káva z oblasti rovníka s jemnou bohatou arómou, horkosťou s dymovou príchuťou, jemnou kyslosťou a príchuťou vína a môžeme zacítiť i jemnú korenistú príchuť. Lahodnosť kávy dosiahneme jemným prisladením hnedým cukrom a mliekom, čím sa zvýrazní jemná ovocná príchuť. Patrí medzi najlepšie a najobľúbenejšie africké kávy.

UGANDA

Čokoládovo-oriešková Afrika.“

O dejinách Ugandy pred príchodom Arabov a Európanov v polovici 19. storočia sa toho vie málo, ale isté je, že sa tu ľudia usadili najneskôr v prvom tisícročí pred n.l. Zdravotná starostlivosť v tejto chudobnej krajine nie je dostatočná, ale na druhej strane má krajina najkvalitnejšiu diaľnicu v Afrike. Produkcia arabiky je v súčasnosti iba 10% celkovej úrody v Ugande, o to je však zaujímavejšia. Rovníková dažďová klíma podstatne prispela k tomu, že sa Uganda stala jednou z najdôležitejších pestovateľských krajín kávy typu robusta. Chuť ugandskej kávy je bohatá a veľmi vyvážená. 

Odrodová káva Uganda Bugisu má plné ťažké telo ako väčšina iných druhov káv vo východnej Afrike a trochu nižší obsah kyselín, vynikajúcu horko-sladkú čokoládovo-orieškovú príchuť, prekvapujúcu šťavnatú kyslosť a výraznú arómu po klinčekoch. Uganda sa výrazne líši od iných afrických káv, paradoxne má viac spoločného s kávou zo Sumatry než s kávou z Kene alebo Rwandy. Zber tejto odrodovej kávy prebieha od októbra do januára.

 

ZAMBIA

„Káva vhodná na popíjanie pri západoch slnka.“

Na území Zambie žili predchodcovia človeka už pred niekoľkými miliónmi rokov. Pôvodnými obyvateľmi Zambie boli kmene Khoinov a Sanov, ktoré boli vytlačené. Väčšina predkov dnešných obyvateľov prišla až s poslednou veľkou vlnou bantuských prisťahovalcov. V roku 1851 navštívil po prvý krát Zambiu škótsky cestovateľ, misionár a lekár Dávid Livingstone. Začiatkom 20. storočia sa do Zambie dostala káva z Kene a Tanzánie. Najlepšie zambijské kávy majú dobrú, až veľmi dobrú kvalitu. Je jemnejšia ako káva z Kene. Vyžaduje silnejšie praženie pri ktorom sa rozvinie plná kvalita, bohatá chuť, jemná kyslosť a harmónia.

100% ARABICA BEZKOFEÍNOVÁ

 

 

 

BRAZÍLIA, COLUMBIA a MEXIKO

„Kávové klasiky v bezkofeínovom prevedení.“

Bezkofeínová káva, vhodná najmä pre ľudí, ktorí trpia ochoreniami srdca a ciev, ľuďom s vysokým krvným tlakom ale aj pre tehotné ženy. Táto káva nie je úplne bez kofeínu, jedna klasická šálka ho obsahuje približne 3-10 mg. Je to zanedbateľné množstvo v porovnaní s klasickou kávou, ktorá obsahuje viac ako 100 mg kofeínu.

Používajú sa tri hlavné spôsoby dekofeinácie, teda odstraňovania kofeínu zo zelenej kávy. Sú to: švajčiarsky vodný proces, CO2 proces a proces založený na selektívnom rozpúšťaní kofeínu.

 

 

Švajčiarsky vodný proces

Bol vynájdený v roku 1930 v Švajčiarsku, preto sa nazýva švajčiarskym procesom. Dnes sa používa hlavne v Amerike. Na dekofeináciu sa používa čistá voda. Vo vode sa rozpúšťajú aromatické látky, je použitá veľmi jednoduchá finta na odstránenie kofeínu. Prvá dávka výluhu z kávy sa vyhodí, lebo sa z nej vylúhovali všetky vo vode rozpustné látky. Z takto získaného výluhu sa odstráni kofeín. Výluh bez kofeínu sa použije na dekofeináciu ďalšej dávky. V tomto výluhu sa už vylúhuje iba kofeín, pretože voči ostatným látkam je roztok už nasýtený. Tento proces sa opakuje dookola. 

Švajčiarsky vodný proces je podľa odborníkov pravdepodobne najšetrnejší k zdraviu konzumenta a ku kvalite kávy, pretože do procesu nevstupuje žiadna cudzorodá látka.

 

 

CO2 proces

Pri procese CO2 sú sparené kávové zrná namočené pod vysokým tlakom do tekutého CO2. Kofeín sa v ňom rozpustí a odstráni sa vo filtroch z aktívneho uhlia. Tento proces môže však čiastočne ovplyvniť kvalitu a chuť kávy, pretože selektivita nie je nikdy úplne dokonalá a k zmenám môže dôjsť aj pri sparovaní.

 

 

Dekofeinácia rozpúšťaním kofeínu

Používa sa selektívne rozpúšťadlo (najčastejšie používa metylén chlorid, alebo etyl acetát), v ktorom sa rozpúšťa iba kofeín. Zrná zelenej kávy sa najprv sa sparia a potom sa na približne desať hodín namočia do rozpúšťala. Po vylúhovaní kofeínu sa zrná vysušia a opäť premyjú v pare, ktorá úplne odstráni rozpúšťadlo. Dekofeináciu etyl acetátom niektorí autori radia k prírodným metódam, pretože etyl acetát môže byť izolovaný z ovocia a zeleniny. Na dekofeináciu sa však používa synteticky pripravený roztok.

Bezkofeínové kávy, tak ako iné zelené kávy sa ďalej pražia, takže reakcie prebiehajúce vo vnútri zrnka (karamelizácia cukrov, pyrolýza a uvoľňovanie aromatických olejov) sa podpíšu na bezkofeínovom zrne rovnako, ako na bežnom zrne surovej zelenej kávy. Výsledkom by mala byť káva s minimálnym obsahom kofeínu s „kávovou“ chuťou. Vo všeobecnosti má bezkofeínová káva jemnú arómu, príjemnú horkosť a stredne silnú aciditu.

100% ROBUSTA

 

INDIA ROBUSTA

„Silná, zemitá chuť plná kofeínu.“

Kávovník statný – coffea canephora alebo robusta je pôvodom z Afriky. Za kávovník bol označený oveľa neskôr ako kávovník arabský – arabica. Robusta je odrodou kávovníka, ktorý je na pestovanie menej náročný. Robusta je silnejšia a horkejšia ako arabica. Z celosvetového zberu pripadá cca 70% na arabicu, 25%-ný podiel má robusta a zvyšok na ďalšie, menej známe druhy kávovníka ako napríklad liberika. K najväčším producentom robusty patria Vietnam, Brazília a India. Jej zrnká sú menšie, chuťovo je táto káva viac zemitá a silná. Obsahuje viac kofeínu ako arabica. Arabica obsahuje cca 1,2% kofeínu, v robuste je to minimálne o 50% viac.

 

 

Pestovanie Robusty si vyžaduje teplú klímu a pomerne veľa vody, najmä ak je kultivovaná v oblastiach s nestabilným počasím. Vtedy potrebuje až 3 000 mm zrážok ročne. Je vysoko odolná voči chorobám a úrodu dáva viackrát do roka. Táto nenáročnosť je však zároveň aj jej slabinou. Robustu totiž často pestujú v nevhodných podmienkach, čoho výsledkom sú zrná podradnej kvality. A to v konečnom dôsledku vrhá zlé svetlo na tento druh kávovníka.

Produkcia kávovníka Robusta je výrazne lacnejšia a jednoduchšia ako u druhu arabica. Nie je tak náročná na teplotu, pretože znesie vyššiu teplotu, aj okolo 30°C. Je oveľa odolnejšia proti škodcom a rastie v nižších pásmach (200 až 800 m. n. m). Dorastá až do výšky okolo 10m, farmári ich preto ľahšie priebežne udržiavajú, aby zber kávovníkových čerešní bol čo najjednoduchší. Robusta je menej náročná, dokáže sa veľmi rýchlo adaptovať a tak prežije aj v nepriaznivejších podmienkach. Prvú úrodu pestovatelia dokážu zbierať už po dvoch rokoch od výsadby. Na opelenie však robusta potrebuje peľ cudzích kvitnúcich rastlín a aj preto dozrievanie čerešní trvá dlhšie ako pri arabice, a to cca 10 až 11 mesiacov od vykvitnutia. Tie najlepšie a najdrahšie odrody sa pestujú hlavne vo Vietname a Indii. Vietnam sa radí v poslednej dobe medzi najväčších producentov zrnkovej a plantážovej kávy robusta na svete. Pestuje sa tu len robusta, pretože arabica tu nemá vhodné podmienky.

Robusta má menší chuťový rozptyl. Môžeme jednoducho povedať, že existuje len dobrá alebo zlá robusta. Tá zlá často chutí po zemine, uhlí, prachu, má malé a nepekné zrnká. Lepšia robusta je naopak jemne horká s chuťou čokolády alebo kakaa.

PRAŽENIE KÁVY PRIAMO V PREDAJNI

Aby ste mali možnosť sledovať cestu zeleného zrnka procesom praženia, ponúkame Vám možnosť praženia kávy v malej priehľadnej pražičke. Uvidíte, ako zrnká menia farbu zo zelenej do krásne hnedej. Pri procese praženia zrnká strácajú na váhe a získavajú na objeme. Stratu váhy nazývame prepražok a je vyčíslený na cca 20 až 25%. To znamená, že pri každej upraženej dávke kávy stratíme zhruba štvrtinu pôvodnej váhy kávy. Samozrejme záleží od druhu praženia a druhu kávy.

Ak máte chuť na úplne čerstvo upraženú kávu, upražíme Vám ju pred Vašim zrakom, pomelieme a pripravíme čerstvé espresso. Samotný proces praženia v tomto prípade trvá spolu s ochladnutím kávy cca 12-14 minút. Momentálne Vám ponúkame na výber 2 druhy kávy, a to:

KOPI LUWAK

Kopi Luwak alebo známejšia ako cibetková káva pochádza z indonézskeho ostrova Sumatra. Kopi Luwak je právom ocenenou najdrahšou kávou na svete. Vysokú cenu určuje jej neobvyklý spôsob výroby. Zrná totiž prešli tráviacim traktom divoko žijúcej indonézskej mačky– cibetky.

Proces trávenia a žalúdočné šťavy cibetky odstránia kávové čerešne, pričom zelené kávové zrná nie sú pre zviera stráviteľné. V priebehu procesu trávenia dochádza k jedinečnej fermentácii, ktorá je zodpovedná za jej jedinečnú a zvláštnu chuť. Zrná z trusu sú následne zozbierané, vyprané, vysušené a roztriedené.

Cibetkovú kávu dovážame od našich dlhoročných a overených dodávateľov spolu s certifikátom originality. Tento certifikát dostanete ako darček pri vypití Vašej šálky cibetkovej kávy.

Znalci pri tejto káve oceňujú miernu korenistú chuť, drevený, karamelový a mierne čokoládový podtón. Odporúčame vám, aby ste sa pri pití tejto kávy vyhli pridaniu mlieka a cukru a aby ste si túto výsostne špeciálnu kávu vychutnali v jej prirodzenej a podobe.

 

PANAMA GEISHA BERRY

Odroda kávy arabika – „Geisha“ sa do Panamy dostala z Afriky pravdepodobne z Etiópie alebo Tanzánie (pramene sú rôzne). Traduje sa, že názov tejto odrody pochádza z Etiópie, podľa dediny Gesha. Cez strednú Ameriku, kde bola v Kostarike vyšľachtená ako vysoko odolná voči hnednutiu kávovníkových listov sa dostala do Panamy. Kávovníky tejto odrody sú tiež známe pre podlhovastý tvar ich kávového plodu.

Táto exkluzívna arabika je vynikajúcou lahôdkou pre obrovské množstvo milovníkov skutočne kvalitnej kávy. Jej kvalita je ovplyvnená najmä nadmorskou výškou a precíznym procesom spracovania. Jemným pražením si káva vytvorí neodolateľnú chuť, veľmi ľahké telo a miernu aciditu. Má intenzívnu jazmínovú vôňu, chuť s nádychom medu, bieleho vína, manga, papáje a mandarínky. Nie je prekvapením nájsť aj chuť zeleného čaju.

V našej pražiarni ponúkame

Espresso a káva
Ľadové nápoje
Teplé nápoje